Önismeret? Boldogság? Hogyan is kezdjünk hozzá?
January 26, 2014
Hogy is kezdődött?
Az új évet azzal kezdtük, hogy pár jó barátnővel lementünk a Balatonra. Esténként a pattogó tűz mellett beszélgettünk. Mikor már kibeszéltük a napi dolgokat, elővettük az Idenityt. Nem is tudom, mikor játszottuk utoljára így szűk baráti körben.
Kibontottunk egy üveg finom bort és belekezdtünk. Azt hittük, már minden témát jól átrágtunk, de nagyon érdekes élmény volt, hogy bár ugyanazok a témák kerültek elő a játék során, mint amiről a korábbi napokban beszélgettünk, valahogy mégis más megvilágításban. Órákig játszottuk a játékot és másnap úgy ébredtünk, hogy bár ezer éve jó barátnők vagyunk, mégis közelebb kerültünk egymáshoz és saját magunkhoz is. Olyan dolgokat mondtunk ki, amiket sejtettünk, de sosem fogalmaztunk meg sem saját magunknak, sem másoknak.

Ez az élmény adta az ötletet, hogy csináljunk egy önismereti csoportot a játék felhasználásával. Pszichológusként mind a ketten elkezdtünk gondolkodni, hogyan is juttathatunk másokat is hasonló élményhez.
Sokan kutatták a boldogság titkát az ókortól a mai napig. Rengeteg bölcsességet olvashatunk az interneten és máshol is arról, hogy milyen egyszerű is boldognak lenni, csak akarni kell. Napjaink híres pszichológusai tollából is sorra születnek a boldogságról szóló (ön)segítő könyvek, Bagdy Emőke, Popper Péter, Szendi Gábor, hogy csak párat említsünk.
Mi az Applegate pszichológia szükséglet modelljét vesszük alapul és ehhez egy holisztikusabb személetmódot társítunk, beépítve más irányzatokat is, mint pl. a mindfullness és az eudaimonizmus vagy a keleti filozófiák. Ha szeretnéd tudni, mit is jelentenek ezek a mindennapi életünkben, akkor csatlakozz önismereti csoportunkhoz!
A boldogság érzet részben genetikai, részben a környezettől függ, részben pedig rajtunk múlik. Az első kettővel nem nagyon tudunk mit kezdeni, de a harmadikra mi is hatással lehetünk. Az önismereti csoportban ezt a hatást szeretnénk növelni.

A csoportban feltérképezzük, hogy kinek, milyen erőforrásai vannak és ezt hogyan tudja eredményesen használni. Tudatosítjuk ezeket az eszközöket, hogy rendelkezésünkre álljanak és hozzáférhetőek legyenek. A hétköznapok forgatagában el tud szürkülni az életünk, eszköztelennek és energiátlannak érezhetjük magunkat, de sokkal több erőforrásunk van, mint ahogy azt elsőre gondolnánk, ezért érdemes átgondolni, mik is azok.
Várunk téged is!
Bóna Krisztina pszichológus
Sebestyén Lilla pszichológus



Featured Posts
Recent Posts
May 8, 2019
September 6, 2018
September 6, 2018
July 17, 2018
July 17, 2018
January 24, 2018
September 5, 2017
August 7, 2017
April 10, 2017