A grafológus szakma védelmében
August 30, 2016
Az Origó szerkesztősége interjút készített Pléh Csabával, a BME Kognitív Tudományi Központ vezetőjével, melyben Újságíró és Pszichológus közösen egybemossák a grafológiát az asztrológiával és egyéb spiritizmussal.

Értve a szándékot, mellyel megpróbálják a pszichológiát megszabadítani az egyéb kontár segítőktől, mégis meg kell állapítani, hogy a cikk nem eléggé átgondolt és felelősségteljes. Ha szakmákat, melyeknek semmi közük egymáshoz azonkívül, hogy a pszichológus riválisnak érzi őket a piaci szereplők között - összemosunk, egy kalap alá veszünk, vesszővel választva el őket csupán a mondatban, akkor az nem elégséges alapja a minőségi érvelésnek. Minimum elvárható volna, hogy a felsorolás után: „asztrológusok, grafológusok, coachok, stb.”, ne csupán az asztrológia működéséről fejtsük ki a véleményünket, hanem a többi felsorolt szakmáról is, ez azonban sajnos elmaradt! Mintha ugyanarról a dologról szólnának, ugyanúgy, csak éppen nevükben különböznének kicsit valamiért.
Ha a pszichológus érvrendszere ilyen, akkor az nem elfogadható! Ha a cikk megszabott terjedelme lenne a határa a gondolat teljes kifejtésének, akkor ne vegyük be azokat a fogalmakat, szakmákat a felsorolásba, amire nincs idő és hely kifejteni!
A grafológus szakma államilag elismert szakma, OKJ-S emelt szintű szakképzés, mely nem nevezhető gyorstalpalónak, ugyanis 2-3 évig tart a képzés, szabályozott körülmények között, szakdolgozattal és 3 napos állami vizsgával zárul. A vizsga követelményrendszere bárki által megismerhető a Szociális és Munkaügyi Minisztérium által jegyzett „Grafológus szakképesítés szakmai és vizsgakövetelmény”- ben.
A grafológusképzés során a képzés harmada pszichológiai képzés, a végzős grafológusoknak pszichológiai modellekhez kell kapcsolódniuk szakvéleményükben. Ismerniük és használniuk kell a modern pszichológia irányzatait, fogalmait, nyelvét.
A hallgatók többsége diplomás: jellemzően pedagógusok, humán szakemberek, pszichológusok, akik kiegészítő módszert keresnek meglévő munkájuk és szaktudásuk mellé. Azaz se nem gyorstalpaló, se nem kóklerek. A grafológiát számos egyetemen oktatják, önálló szakként is felvehető vagy kreditekben ismerkedhetnek velük a felsőoktatásban résztvevők. Nem tudok róla, hogy az asztrológia ott tartana, hogy államilag elismert szakképzés lenne vagy egyetemi kreditekben szerepelne. Gondolom, megvan ennek az oka, vannak szakmai és tudományos eltérések is.
A grafológia olyan fejlődésben levő és igen sok új, kimagasló eredményt felmutató szakma, mely mindent elkövet a minőségért, az ellenőrizhetőségért és validitásért. A grafológusok felelősséget vállalnak munkájukért és segítő tanácsadóknak tartják magukat, ismerve és betartva saját kompetencia határaikat. Igénylik az együttműködést a pszichológusokkal, akiket nem szeretnének kiszorítani a piacról, hanem kooperációt ajánlanak.
Tudom, nehéz kívülről megérteni egy másik szakma bonyolult működését. Könnyebb messziről, felületesen ítélkezni, de talán nem érdemes!
Miért is lehetséges, hogy minden írás más és más, teljesen egyedi mintázatú? Azért, mert a kézírás a személyiség és az agyműködés jellegzetességeit közvetíti, s így a személyiség megismerhető általa legalább olyan színvonalon, mint a pszichológiai tesztek által. Legalább annyi tanulással, tapasztalattal és alázattal!
A grafológus nem akar gyógyítani, s ha problémát lát, más szakembert ajánl: pszichológust!



Featured Posts
Recent Posts
May 8, 2019
September 6, 2018
September 6, 2018
July 17, 2018
July 17, 2018
January 24, 2018
September 5, 2017
August 7, 2017
April 10, 2017